Vytápění soklu - stojí to za to nebo ne?

Jemné, efektivní a pohodlné topení.Velmi atraktivní kombinace funkcí.Mnoho lidí okamžitě přemýšlí o teplé podlaze.A správně.Ale to není jediný způsob zahřívání, který tyto vlastnosti splňuje.Stále existuje teplá základní deska.Instalace systému je snazší, většina z nich je kdykoli k dispozici pro údržbu.Proto je vhodné uvažovat také o možnostech neviditelného topení.

Teplý základní systém: co to je

Topné lišty nebo lišty nejsou v oblasti topení nové.Myšlenka byla navržena na začátku minulého století, ale kvůli složitosti implementace a vysoké ceně byla téměř zapomenutá.S rozvojem technologie se složitost snížila, ale cena je stále vysoká.To v zásadě brání potenciálním uživatelům.

Takto může vypadat vytápění pomocí teplého soklu

Hlavní rozdíl mezi tímto systémem jenestandardní forma topných zařízení a jejich neobvyklé umístění.Ohřívače - dlouhé a nízké, jsou umístěny po obvodu místnosti v úrovni podlahy.Ohřívače jsou pokryty dlouhým dekorativním pruhem, který vypadá velmi podobně jako základní deska.Při instalaci vyměňte obvyklou základní desku.Proto je takový systém často nazýván „teplá základní deska“.Tento systém je velmi dobrý pro panoramatické zasklení - nemůže být vyšší než rámy, takže je zcela neviditelný.Není to horší než v běžných místnostech - vůbec to není vidět.

Druhy teplých podlahových lišt

Existují dva typy teplých lišt: elektrické a voda.Elektrická soklová lišta se liší tím, že každý ohřívač je nezávislý a může pracovat samostatně.Mohou být instalovány v případě nedostatku energie hlavního vytápění - jako extra, v případě chladného počasí.Instalace je jednoduchá, ale funguje efektivně, nepostřehnutelně, příliš nevysušuje vzduch.

Teplá základní deska bez ozdobného panelu

Existuje vodotěsná teplá základní deska.Toto je jeden z poddruhů ohřevu vody, to znamená, že všechna topná zařízení jsou připojena do jednoho systému.Může to být buď hlavní (pouze soklové radiátory) nebo přídavný typ vytápění (společně s vodou vyhřívanou podlahou nebo radiátory).

Instalace topné soklové desky

V každém případě vypadá teplá soklová deska takto: jedná se o dvě měděné trubky, které jsou od sebe 7-15 cm od sebe.přenos tepla do zkumavek je opotřebovanývertikální desky z hliníku, mosazi (cena o něco méně, ale také přenos tepla o něco nižší) nebo mědi (dražší a „teplejší“ varianta).Nad žebry jsou uzavřené ozdobné krytky z extrudovaného hliníku.Hliník nebyl vybrán náhodou - dobře přenáší teplo.Samotné vyhřívané víko tedy vyzařuje teplo.

V horní a dolní části krytu jsou otvory pro pohyb vzduchu.Chlad je nasáván dolními, zahřátý vychází ven.Ukazuje se, že vytápění pochází ze tří zdrojů:

 • Zahřívá vzduch, který prochází podél potrubí a žeber.
 • Z vyhřívaných stěn.
 • Z těla teplé kovové základní desky.

  Takto vypadá systém před instalací ochranného a ozdobného proužku

Takový trojitý zdroj tepla pomáhá rychlému zahřátí místnosti a umístění topných prvků.obvod přispívá k rovnoměrnému ohřevu vzduchu v celém objemu.

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Jaký je rozdíl mezi vytápěním pomocí teplé podlahové desky?Teplý vzduch je chápán od topného prvku směrem nahoru, podél stěny, ohřevu stěny.Když se pohybujete vzhůru, vzduch se postupně ochlazuje, poté klesá, ale ne podél zdi, ale uprostřed místnosti.

Výsledkem je, že nejteplejší vzduch je umístěn pod obvodem místnosti.Nejteplejším objektem - kromě ohřívačů - je zeď.Teplejší vzduch je také umístěn u podlahy.Zvedá se, ochlazuje ana úrovni hlavy je to trochu chladnější.Rozdíl je malý 1-2 stupně, ale právě toto rozdělení teploty je lepší pro pohodu člověka.

Rovnoměrné rozdělení tepla po celé ploše a objemu je jednou z nejdůležitějších výhod

Vytápění pomocí teplé základní desky je inertní.Rozhodně připisujte tuto vlastnost výhodám nebo nevýhodám, které nebudou fungovat.Existují kladné i záporné body.Mínus: dokud nebudou stěny teplé, bude místnost chladná.Proto je takový systém vhodný pouze pro trvalé domy a není absolutně vhodný pro letní pobyt.Pozitivní je, že když se stěny zahřívají, fungují jako velký stabilizátor - udržují teplotu na stejné úrovni a v případě potřeby uvolňují uložené teplo.Takový velký tepelný akumulátor pomůže nějakou dobu vydržet i v případě výpadku tepla.

Mezi výhody topného systému s topnou lištou patří jejich účinnost.Po zahřátí stěn spotřebuje kotel minimální palivo - pouze k udržení teploty.A takové režimy jsou zpravidla úspornější.To však platí pro jakýkoli setrvačný topný systém, takže to nelze považovat za zvláštní výhodu teplé podlahové desky.

Sestava teplé soklové desky je o něco blíže

Pro soklové topení existují nepopiratelné výhody.První z nich je jedním z mála systémů zajišťujících rovnoměrné vytápění.I rohy jsou vždy teplé.Druhým je nejnápadnější systém, který s lehkostíHodí se do každého interiéru.Díky tomu jsou topná zařízení snadno přístupná, systém lze kdykoli opravit.

Má teplou základní desku a jasnou nevýhodou je vysoká cena.Důvodem je skutečnost, že měď a hliník se používají ke zvýšení přenosu tepla, ale stojí to hodně.

Druhy topných lišt

Topný systém podlahových desek může být dvou typů: s elektrickými a vodními ohřívači.Ve fázi instalace je systém s teplovodními lištami komplikovanější (je vyžadováno připojení kolektoru nebo paprsku), ale během provozu je úspornější.Elektrická teplá lišta je namontována rychle - stačí připevnit ohřívače ke zdi, okamžitě je instalační pole připraveno k práci.Náklady na topení, stejně jako jakékoli elektrické topení, jsou však vysoké.

Jedním z nejnápadnějších topných systémů je teplá (topná) podlahová deska

Topné zařízení s podlahovou deskou teplé vody

) Topný systém podlahové vody se liší pouze u nestandardní formy topných zařízení.Klíčové komponenty se neliší od standardních: potřebujete teplovodní kotel, kolektorovou jednotku a potrubní systém, ke kterému je připojena teplá základní deska.

K dispozici je také kombinovaný teplý podstavec - s elektrickým topením a trubkami pro chladicí kapalinu

Poznámka: optimálním provozním režimem systému je nízká teplota.Při přítoku 40-50 ° C, při návratu asi o 5 ° C nižší.Proto zvolte kotel nebo postavte na tomto základě systém.Pokudkotel bude plynový, optimální volbou je kondenzace.Při instalaci jakéhokoli jiného systému vyžaduje systém akumulaci tepla a /nebo směšovací jednotku - ke snížení a stabilizaci teploty.

Způsob připojení

Volba způsobu připojení obsahuje také funkce.Sériové připojení všech soklových topných těles v místnosti je neefektivní: dokud chladicí kapalina nedosáhne poslední větve topného tělesa, velmi se ochladí a zůstanou téměř celou dobu chladné.

Schéma připojení paprsků vypadá takto:

Systém paprsků se používá pro podlahovou desku pro ohřev vody: zařízení jsou připojena jednotlivě nebo ve dvojicích.K tomu je do systému zabudována kolektorová jednotka, ke které jsou připojena potrubí, která vedou k topným zařízením.Nevýhodou tohoto systému je vysoká spotřeba trubek.Ve skutečnosti pro každé zařízení (nebo malou skupinu) existují dvě trubky - pro přívod a zpět.Spotřeba potrubí je mnohem vyšší, ale distribuce tepla je rovnoměrnější a samotný systém je spolehlivější.Proč spolehlivější?Pokud jsou potrubí nebo radiátory poškozeny v jedné skupině, všechny ostatní fungují dobře.

Vlastnosti instalace

Při instalaci ohřevu soklu jsou potrubí obvykle skryta v podlaze.Pokládka podél stěn nebude fungovat, protože místo je obsazeno topnými zařízeními.To znamená, že instalace soklových desek s teplou vodou je možná pouze ve fázi opravy - musíte zvednout podlahy.

Po instalaci je velmi atraktivní

speciální polymerové trubky doporučují potěr - nejsou vystaveny korozi a mají nízký přenos tepla, to znamená, že tepelné ztráty během transportu chladicího média budou malé.Ale protože dostupnost oprav těchto systémů je malá, je nutné odebrat kvalitní zboží od známých výrobců, a to není levné.

Elektrická soklová lišta

Elektrická soklová lišta se externě liší od vodní pouze přítomností terminálů pro připojení energie.Zbytek je stejný.Jedná se o dvě trubky s kolmo upevněnými hliníkovými /mosaznými /měděnými deskami.Ve spodní trubce je topný článek - TEN, v horní trubce položí dráty pro připojení.

Obecné uspořádání topné soklové desky

Je mnohem snazší nainstalovat a připojit elektrickou teplou podlahovou desku.Je pouze nutné jej opravit, protáhnout vodiče a připojit je ke svorkám.Pro udržení požadované teploty je do systému zabudován regulátor teploty, který zapíná a vypíná topení.Použití termostatů je žádoucí, protože optimalizuje práci - šetří elektřinu.

Instalace je opravdu jednoduchá, ale musíte připojit elektrickou teplou základní desku k vyhrazené lince se správně vybraným jmenovitým výkonem jističe a měděných jednožilových vodičů příslušné sekce.V tomto případě je tedy také nutná oprava - je obvyklé pokládat kabeláž do zdi, a proto je nutné provést blesky, tj. Rozbít stěny.

Instalace systému soklu teplé vody

Instalace elektrické soklové lišty je velmi jednoduchá: připevňujeme ji na zeď.Systém je připraven k provozu.Zbývá být připojen.Hlavní věc je, že průřez drátu je správně vypočten , že existují jističe se správnou jmenovitou hodnotou.To je hlavní problém v případě použití elektrické teplé lišty.Montáž vodní je mnohem obtížnější.Všechno musí být spojeno do jediného systému, a to není snadné.

Instalace topného soklu: potřebujete znát nuance

Výpočet topného soklu

Kompletní termotechnický výpočet vytápění je dlouhý podnika komplikované.Zohledňuje se velikost a geometrie místnosti, materiál stěn, podlahy a stropu, bere se v úvahu stupeň izolace všech konstrukčních prvků, včetně oken, dveří.Obecně není výpočet snadný.Proto nejčastěji berou průměrný údaj, který je odvozen jako výsledek analýzy mnoha výpočtů.

Má se za to, že k vytápění jednoho čtverečního metru místnosti s průměrnou izolací je zapotřebí 100 W tepelné energie.To znamená, že pro výpočet výkonu teplé základní desky musíte vynásobit plochu místnosti 100. Získejte požadované číslo.To je přesně (a asi o 20-25% více), které by měly všechny prvky teplé soklové desky přidat.

Příklad technických charakteristik topné soklové desky Best Board pro různé provozní režimy systému

Například plocha místnosti je 18 metrů čtverečních.K jeho zahřátí potřebujete 1800 wattů.Dále vidíme, kolik teplaemituje jeden metr vytápění.Vodní ohřívací deska může pracovat v různých režimech, v závislosti na režimu, který vydává různé množství tepla.Tabulka výše uvádí data pro jeden ze systémů.Například z této tabulky vezměte přenos tepla jednoho metru teplé soklové desky (ostatní výrobci mohou mít významné rozdíly).

Například systém bude fungovat při teplotě přívodu 50 ° C.Pak jeden běžný metr produkuje 132 wattů tepla.K vytápění této místnosti potřebujete 1800/132 = 13,6 m teplé soklové desky.Při objednávce je lepší přidat marži 20-25%.Tato marže je nutná, aby systém po celou dobu nepracoval.Teď je čas.A také v případě neobvyklých nachlazení.Jsou to dva.Takže s rozpětím bereme 17 metrů.

Ještě jednou vás upozorňujeme: jedná se o průměrné údaje o nějakém průměrném domě.Navíc zde není brána v úvahu ani výška stropů.Znovu byla průměrně 2,5 metru.Pokud je vaše izolace lepší, budete potřebovat méně tepla, pokud je horší než „průměr“ - více.Obecně tato metoda poskytuje pouze hrubé odhady.

Jak postupovat

První věc, kterou je třeba udělat, je nakreslit plán, ve kterém bude uvedena délka každého ohřívače, délka spojovacích trubek.Koneckonců, délka teplé základní desky není vždy stejná jako obvod místnosti.V tomto případě jsou segmenty topných zařízení propojeny měděnými nebo polymerními trubkami.Je nežádoucí používat ocel, protože chemicky interagují s mědí (postupně se rozkládá).

Příprava naInstalace probíhá dlouho před jejím skutečným spuštěním.Na samém začátku opravy, ještě před začátkem vyrovnání podlahy, se táhnou trubky od kotle nebo sestavy kolektoru k bodu připojení teplé základní desky.Potrubí se pokládají, jsou testovány na integritu, naplněné potěrem v naplněném stavu pod tlakem (pracovní tlak v soukromém domě je 2 až 3 atm, v vícepodlažní budově, kterou musíte zjistit v bytové kanceláři).Poté jsou provedeny všechny opravné práce a teprve po dokončení stěn a podlahy začíná instalace teplé sokly.Tady je jeho objednávka:

 • Po obvodu stěn je připevněna páska odrážející teplo.Zabraňuje spotřebě tepla pro vytápění stěn.

  Tepelně izolační páska je připevněna a na ní jsou upevněny upevňovací prvky

 • Upevňovací prvky jsou instalovány na horní část pásky v krocích po 50–60 cm.Připevňují se ke zdi hmoždinkami nebo šrouby (v závislosti na materiálu stěn).
 • V upevňovacích prvcích jsou podle plánu segmenty topného soklu fixovány a vzájemně spojeny měděnými nebo polymerními trubkami.

  Instalujeme kusy a kombinujeme je do jednoho celku

 • Těsnost systému se kontroluje pomocí krimpování.
 • Pokud je vše v pořádku, potrubí je připojeno z kolektorové jednotky nebo z kotle, systém je naplněn chladicí kapalinou a otestován.

  Všechno vypadá takto, když je vše hotové

 • Po úspěšných zkouškách jsou nainstalovány ozdobné kryty, topný systém soklové desky je připraven k provozu.

Ve skutečnosti instalace teplých soklových desek nenípříliš komplikované.Důležitá je však těsnost kloubů a tomu musí být věnována zvláštní pozornost.