Základ plotu: jak pohřbít peníze navíc

Stavba plotu začíná řešením složitého problému: je nutné zvolit základ plotu.Na jedné straně je nutné, aby na jaře necítila, když se zvedala, na druhé straně nechtěla kopat další peníze.Musíte tedy vyřešit hádanku, vybrat, která ze základen je nezbytná - stačí položit sloupy, nalít pásku nebo zastavit na mezilehlé možnosti - sloupcovou s grilováním.

Co může být základem pro plot

Bez ohledu na to, kolik návrhů plotů, všechny stojí na několika typech základů.Hloubka může nastat, průměr nebo průřez trubek, šířka a hloubka základny.Tyto parametry závisí na klimatické zóně a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny rozpětí plotu.A není mnoho konstrukcí a metod jejich provedení:

 1. Do díry vytvořené v půdě se nalije malý písek a štěrk a vloží se trubka.Mezera je ukamenována arozdrcený, vrazil.
 2. Stejným způsobem se vrtají studny, pokládají se trubky, betonuje se pouze náplň kolem kolony.
 3. Potrubí je instalováno v pevném bednění, mezera mezi ním a bedněním je vyplněna betonem.
 4. Místo trubek se používají hromady šroubů.
 5. Sloupy jsou betonovány a mezi nimi je uspořádána mříž.Pro zajištění dostatečné pevnosti pásky je roštová páska vyztužena a vytváří pod ní vzduchovou mezeru.
 6. Na sloupcích vytvořte mělký pásový základ.
 7. Odizolujte základ do hloubky zmrazení.

  Některé způsoby instalace plotových sloupků

Struktury jsou uspořádány v pořadí podle rostoucích nákladů: nejdražší první způsob, nejdražší čtvrtý.Volba základu pro plot závisí především na typu půdy a hladině podzemní vody.Pokud půda dobře odvádí vodu a hladina vody je nízká - pod hloubkou mrazu - můžete ji umístit na jakoukoli strukturu.Pokud je podzemní voda vysoká, chcete například „seriózní plot“ z cihel nebo buty a dokonce i půdu - jílovité nebo hlinité - musíte vytvořit vážnější základ, který stojí hodně.

Pokud nevíte, jak hluboko jsou v proudu vody, vykopat otvory poblíž plánovaného plotu.Jeho hloubka je 50-70 cm pod hloubkou zamrzání v této oblasti.Pokud se dostanete na tuto úroveň, ale není tam žádná voda, pak máte štěstí a můžete udělat plot se základem jakéhokoli designu.

Instalace sloupků pro snadné oplocení

Světloplot je ten, jehož rozpětí jsou uzavřena s ohledem na materiály s relativně malou hmotností: síťovina, dřevěné konstrukce jakéhokoli designu, z vlnité lepenky, kovový plot, vařené nebo kované kovové sítě.Pod nimi nejčastěji stavějí sloupy bez soklů.

Sloupky pro plot vyrobené ze síťoviny nebo plotu

Nejlevnější a nejuniverzálnější způsob je vytvoření široké díry s vyplněním mezery drceným kamenem.Funguje skvěle na zdolávání půd s vysokou hladinou podzemní vody, stojí to několikrát lépe než nalití do betonu.Při správné instalaci touto metodou se na jaře lehký plot nikdy nevysune.

​​

Nejlevnější a přesto spolehlivý způsob instalace plotu jsou sloupky v zhutněném loži

Je známo, že vrty pro sloupy tohoto typu jsou vrtány mnohem širší nežprůměr potrubí.Rozdrcený kámen nebo písek byl nalit na dno, vrazil jej (s dlouhým sloupem nebo páčidlem), byl položen sloupek, byl vyplněn drceným kamenem, sloupek byl postaven svisle a upevněn dočasnými vzpěrami.Nalijte rozdrcený kámen ve vrstvách - každá po 10 cm, pečlivě beran, na maximální možnou hustotu.To je vše, instalace je dokončena.

Na běžných půdách

Stojí za to vysvětlit, proč je stabilnější a jak takový pilíř pracuje na půdách s normální drenážní schopností.Voda v jakémkoli množství rozdrceným kamenem jde dobře do vnitrozemí, kde se přirozeně rozchází.Při zamrznutí nestačí jeho množství kolem sloupce, aby mělo hmatatelný účinek.Půda zamrzající kolem sloupu tlačí na drcený kámen, který díky své mobilitě kompenzuje téměř úplně.

Je lepší vytvořit základ pro plot z profilovaného plechu nalitím horní části betonem, jinak zatížení větrem v průběhu času uvolní sloupy (viz následující odstavec)

Na těchto půdáchdrcený kámen lze nahradit hrubým pískem.Čím větší je zrno, tím lepší a prašnější nebo jemnozrnnější písky nebudou fungovat.Položte písek do vrstev, důkladně rozlijte.Jinak celý systém funguje také.

Klíčem je zde hloubka, do které je třeba kopat sloup.Pokud je plachta malá a půda je dobře odvodněná, stačí kopat 1/3 její výšky nebo trochu víc.V takovém případě musí být díra o něco hlubší: takže pod trubkou je polštář řádově 10-15 cm. Do ní vnikne voda a kolona zůstane téměř suchá.To je dobré pro jeho trvanlivost a stabilitu.

Hloubka otvorů pro sloupy v těžících půdách

Pokud jsou zeminy hlíny, je nutné kopat 10-15 cm pod hloubkou mrazu. V tomto drceném kamenném polštáři se bude shromažďovat voda, protoženemají vždy čas nechat na hliněných půdách.Pokud je polštář pod hloubkou zamrzání půdy, nebudou problémy s vyhozením: kolem kolony stále není voda, nahromadila se níže a je v kapalném stavu.

Je-li hloubka zmrazení velmi velká - 2 metry nebo více, i taková varianta „hospodárnosti“ bude velmi drahá.Pak můžetevytvořte drenážní systém kolem plotu ke snížení hladiny podzemní vody.Řešení je správné, ale implementace je ještě dražší.

Různé typy štětovnic

Další možností je použít štětovnice.Mohou být vrtány o 2 metry mnohem rychleji.Samotné hromady a služby pro jejich instalaci však nejsou nejlevnější.Samozřejmě můžete nejprve zkusit ručně, pokud tomu tak není, zavolejte techniku.

Nejvhodnější variantou v této situaci je zakopat sloupky do hloubky, která je víceméně přijatelná, aby se otvor rozšířil - průměr asi 50 cm nebo čtverec se stejnou stranou, tj. Zvětšil vrstvu tlumiče.V zimě s průměrnými teplotami bude plot stát normálně, za neobvykle chladného nebo slabého sněhu mohou vést některé sloupy.Ale ve většině případů, ploty reagují normálně, na jaře všechno "sedí" na svém místě.Situaci musíme napravit, pouze pokud je sloupek zkosený.

Poláci ve světlém, ale „plachtícím“ plotu

Pokud mají rozpětí pevný nebo téměř souvislý povrch, vytvoří se slušné zatížení, když je vítr na sloupech základu plotu.Ale pokud je hmotnost výplně stále nízká - profilovaný plech, dřevěné panely - stále to můžete dělat za nízkou cenu.V tomto případě musí být pro kompenzaci zatížení větrem betonována horní část zásypu.Hloubka betonového bloku je asi 30 cm.

K vyrovnání vinutí z plotu musí být vybetonována horní část zásypu

, aby se betonový blok při nárazech větru nezhroutil,je položena výztužná síť.Hotovou síť můžete použít s krokem 5 cm, můžete ji vyrobit z lišty 6-8 mm.Je-li pletivo pozinkováno, je pokládáno tak, aby bylo zabořeno do betonu nejméně 30 mm (sledujte vzdálenost od stran).Při použití železného kovu se betonová vrstva na okrajích tyčí zvyšuje: nejméně 70 mm.Celkově se získají rozměry betonáže s okem ze železného kovu: hloubka 30 cm, boky - nejméně 34 cm, s galvanizovaným drátěným pletivem je strana čtverce kolem sloupu 30 cm.

ploty na sypkých půdách

Je-li únosnost půdy velmi nízká - jedná se o rašeliniště, hedvábné, sypké písky - kromě vyplnění drceným kamenem musí být otvor vybetonován do plné hloubky.V tomto případě je nutné opatření.Beton vytváří výrazně větší nosnou plochu, což je důležité pro tyto půdy: zatížení plotu je rozloženo po celé ploše a stojí normálně.

V tomto případě se vrtají levnější hromady: vyvrtá se díra, do ní se vloží pouzdro z válcované trubky s vhodným průměrem střešní krytiny, s výhodou 2 nebo 3 vrstev. Do tohoto bednění se vloží sloupek, který se odkryje, nalije se betonemM 300 a ne nižší.

Pokud je hladina podzemní vody vysoká, ale přítoková hladina je nízká, můžete ji vyzkoušet odčerpat z otvoru a poté nalít beton.Pokud voda dorazí rychle, vezměte plastový sáček vhodné délky.Spouští se do bednění, okraje jsou upevněny kolem vyčnívající objímky.Vložte úhledně taškupost, nalít beton.Beton postupně vytlačuje vodu, vyplňuje celou formu.

Lehké oplocení na pilotech

Druhý způsob je vhodný, pokud pod rašelinou nebo pískem je níže vrstva zeminy s normální únosností.V tomto případě můžete vytvořit základ pro oplocení na pilotech.Jsou zkrouceny do požadované hloubky - ponoření 20-25 cm do nosné vrstvy.Sloupky pro plot jsou připevněny k vystupujícím hlavám nebo používají zbývající délku hromady.

Základ pro plot s cihlovými sloupy

Pokud chcete udělat plot na cihlových sloupech, práce a náklady budou významnější.I když hmotnost rozpětí zůstává malá - profilovaný plech, dřevo, kované s nějakým druhem materiálu běžícím ve dvojicích nebo bez něj - na tom nezáleží.Musíme vytvořit seriózní základ pro samotné sloupy, protože oni sami vytvářejí vážné zatížení.

Základ pro plot s cihlovými sloupy

Takové ploty špatně reagují na nerovnoměrné smrštění.Hypotéka se obvykle umisťuje do cihelných sloupů, která je pak spojena s příčníky celého plotu.Spojení je těsné a při nerovnoměrném smršťování se v místech upevnění hypotéky objevují trhliny, začíná se ničení zdiva.Proto je minimální přijatelná úroveň základu pro plot s cihlovými sloupy pod hloubkou zamrzání půdy.Tento přístup zajistí stabilitu.

Normálně vypouštěné středně těžké půdy

I když s vodou dobře opouští, abystál po dlouhou dobu, musíte se kopat pod mrazivou hloubku.Všechny stejné významné síly však působí na tu část vlasového těla, která spadá do mrazivé zóny.Když zamrzne, půda a beton zamrznou na jednu hmotu, a pak síly, které se zvedají, jsou schopny rozbít hromadu a vytlačit kus plotu.

Aby nedošlo k takové situaci, je základ pro plot vyroben v pevném bednění.V tomto případě nemůže půda zamrznout betonem a „pracovat“ samostatně.Jako bednění, svinutý střešní materiál, polystyrenová pěna nebo polystyrenová pěna (i obal z domácích spotřebičů půjde), mohou být v několika vrstvách použity plastové nebo azbestocementové trubky vhodného průměru.

Příklad vyztužení hromady

V každém případě by měla být uvnitř hromady vyztužení.Jedná se o konstrukci 4 prutů vyztužení 8 mm, spojených příčníky prutu 4 až 6 mm.S uvolněním sloupu prochází celou hloubkou hromady.Dále, pokud je to žádoucí, je možné zvýšit vyztužení a nalít mezeru mezi cihlami ve sloupci betonem.Druhá možnost - potrubí je připojeno k výztuži, kolem které je umístěn sloup.V poslední době je to běžnější způsob, jak postavit cihlový sloup.

Metody vyztužení sloupu pro plot

Hromady TISE jsou v takové situaci spolehlivější.Na konci mají válcové prodloužení, což výrazně zvyšuje odolnost proti vztlaku.Takové základy pro plot mohou být vytvořeny na slabých a středně silných půdách.

Postup výroby hromádek TISE

ProK výrobě tohoto typu hromady se používá vrtačka se sklopnou čepelí, která se po dosažení požadované hloubky nakloní.Aby takový nadace fungoval normálně, je vhodné provést prodloužení pod hloubku mrazu.

Není však vždy možné vrtat ruční vrtačkou.Na velmi hustých jílech, půdách s drceným kamenem je nerealistické vrtat díru.A pokud je hloubka mrazu také asi 2 metry nebo více, pak je nemožné se s takovým úkolem vypořádat.V takových případech existuje několik řešení:

 • Použijte pozinkované hromady šroubů.Je mnohem snazší je přišroubovat i rukama, jako poslední možnost je speciální vybavení.
 • Vytvořte pilotový základ s polštářem.V tomto případě vykopat větší otvor.Ve spodní části je vyroben drcený kamenný polštář a na bednění je položen výztužný pás (8 mm od tyče).Pás je vyroben tak, že výstupy vstupují do sloupu (asi 30 průměrů výztuže jsou vysoké, tj. Pro výztuž 8 mm musí být výstupy 240 mm).Po zaschnutí betonu polštáře se bednění vloží a hromada se nalije.Musí být také posílen, a uvolnění z něj jde do sloupu.

  Příklad vytváření polštářů a výchozů pod pilířem

Po nalití hromádek na normální půdu, zásyp z „nativní“ půdy, náchylný k hýkáníje lepší vyplnit štěrkem.Kolem hromady se tak vytvoří zásypová klapka, která kompenzuje boční tlak půdy na hromadu.A polštář bude odolávat vertikálnímu tlačení.

Silně výkyvné půdy

IfHloubka zmrazení je příliš velká nebo je půda velmi oteklá, je nutné jiné řešení.Pro rozložení vznikajících zatížení je nutné svázat sloupy základu.U plotů s kamennými sloupy, ale snadno vyplnitelných, se to provádí betonovou páskou vyztuženou mřížkou.Aby se předešlo jeho ohýbání silovými silami, je pod ním uspořádán vzduchový polštář o tloušťce asi 10 cm.

Pohled na pilotový základ pod plotem

Takový základu plotu to staví takto: po vylití hromádek je vykopán příkop, který je větší než požadovaná mřížka: bude nutné nainstalovat bednění.Na dno příkopu a kolem hromádek je položen polystyren o nízké hustotě o tloušťce 10 cm. Vyrobí se výztužný rám: čtyři tyče o průměru 10 mm, spojené tyčí 4-6 mm.Hromadné spouště jsou kombinovány s výztuží roštu.Vše je nalito betonem.Po nastavení je bednění odstraněno, pěna zůstává pod roštem.Poskytuje požadovanou vzduchovou mezeru: při nízké hustotě je to 90% vzduchu.Po zimě bude samozřejmě stlačena, ale není to děsivé: vzduch zůstane.Aby se však zabránilo pádu písku nebo úlomků do mezery, je nutné pochovat z obou stran rovnou břidlici, která tuto mezeru překrývá a zabrání jejímu zanášení.

Stejný rošt může být vyroben na šroubovacích pilotách.Pokud vám budou lépe vyhovovat, všechno zůstane v platnosti - jejich řezné části jsou pohřbeny pod úrovní mrazu, a pak je všechno jako s roštem, příkopem, bedněním, polystyrenem, výztuží, litím.

Jedna z možností založení plotu s cihlovými sloupy

Proč nestojí za vyplnění písku nebo štěrku pod rošt?Protože v tomto případě bude mokrý a při zmrazení s největší pravděpodobností nepomůže.Výsledkem bude prasknutí grilu.

Nadace pod těžkým plotem

V zásadě bude stejný základ vhodný pro plot s průměrnou hmotností.Vyžaduje se pouze silnější výztuž: 12 mm.Při vyztužení je nutné tyčky uspořádat tak, aby v tloušťce betonu nebyly menší než 70 mm.Na základě toho a požadavku, aby minimální vzdálenost mezi výztužnými tyčemi měla být alespoň 2 průměry, dostaneme minimální šířku mřížky - 250 mm.To je, pokud je beton vyplněn drceným kamenem o zlomku 20-40 mm.

Kromě obvyklého vyztužení mřížky na horních podélných tyčích je žádoucí položit vrstvu kovového pletiva v krocích po 5 cm, což dává horní zóně pásky větší pevnost.A můžete začít pokládat výplň do 2 týdnů po nalití, a ne po 4.

Nezapomeňte dát hydroizolaci pod cihlu

Dělají gril přesně stejným způsobem:vytvoření vrstvy tlumiče pěny pod ní.Poté, co beton získá většinu síly, je žádoucí povlakovat bitumenovým tmelem.To je nutné nejen pro hydroizolaci, ale také pro snížení přilnavosti k půdě.Protože mřížka pod těžkým plotem je nejčastěji umístěna v zemi, působí na ni také střižné střižné síly.Pro něredukovat a potřebovat povlak.

Nezapomeňte na list, který blokuje přístup do zóny tlumiče pod roštem.Bez ní bude po nějaké době lumen zanesen, což povede k ohýbání pod páskou, což povede ke vzniku trhlin v plotu.

Je možné vytvořit základ pro kamenný nebo cihlový plot s pásovým základem?Můžete.Pokud to uděláte pod bodem mrazu, bude skvělé stát, ale stojí to mnohem víc.