Základy krajinářského designu pro vlastní návrh

Z chat a osobních pozemků se postupně vytlačují zahrady.Pokud ano, pak v malém množství a někde v hlubinách.Hlavní místo zaujímá záhony, rekreační oblasti a další krásná místa.To vše se nazývá krajinářský design, který se vyučuje v ústavu.Pokud ale nebudete vydělávat za aranžování, zahradnictví a zdobení nádvoří a chalup, můžete zkusit vše naplánovat sami.Do-it-yourself terénní úpravy je dlouhý a obtížný obchod, ale velmi fascinující: je velmi příjemné podívat se na krásu vytvořenou svými vlastními rukama.

Kde začít

Jako obvykle musíte začít s plánem.Můžete ho kreslit na milimetrovém papíře v měřítku, nebo můžete použít návrhové programy.Nejvhodnější jsou architekt v reálném čase a architekt Sierra Land Designer 3D 7.0.V nich budou všechny obrázky objemné a můžete opravdu ocenit, jak bude váš web vypadat.A ať jen málo lidí přesně dodržuje plán.Ale zatímco budete kreslit, budete rozvíjet určité dovednosti v krajinářství, které vám pomohou s implementací plánů.

Obdélníkový pozemek: územní plán

Pokud je pozemek stále prázdný, promyslete všechny podrobnosti: kde bude vchod, jak bude dům umístěn na pozemku, toaleta, další budovy.Po nakreslení všech budov nakreslete cesty.Čáry jsou zřídka hotové - je těžší je porazit v krajině.Zakřivené, s hladkými liniemi vám pomohou uspořádat zajímavá místa a přistání.Na plánu nezapomeňte na komunikaci - zásobování vodou, kanalizaci, zavlažovací systém atd.Poté postupně přidejte prvky krajinného designu a nakreslete jejich detaily.

Územní plán pro čtvercovou část venkovského domu

Pokud vybavíte již obývanou chatu nebo dvůr, aplikujte vše, co již existuje, co nejpřesněji.Chcete-li to provést, musíte procházet web s měřicí páskou: nejprve načrtněte plán webu a zaznamenejte změřené vzdálenosti na něm.Poté musíte upravit plán na základě výsledků měření.Máte plán, který máte.Musíme na tom pracovat.

Pokuste se okamžitě nakreslit změny, které jste plánovali, protože máte na mysli něco.Pokud se vám výsledek líbí, můžete jej implementovat.Pokud ne, nejprve změňte tvar nebo zjistěte, kde můžete svůj plán přesunout, aby vypadal lépe.Proto je pohodlnější pracovat s programy: uvidíte, co je třeba změnit a jak tyto změny ovlivňují design webu.

Pouze jeden okamžik.Ne všechno, co vypadá dobře na obrazovce, také vypadá dobře v životě.A to se stává a naopak - neplán vypadá „ne příliš“, ale ztělesněný v životě je prostě fascinující.V každém případě budete muset provést úpravy více než jednou ...

Pravidla krajinářství

Hlavním úkolem designu stránek je vytvořit harmonickou krajinu.Pokud ano, musíte vzít v úvahu základní zákony a dodržovat proporce.Jedním z hlavních zákonů, které se uplatňují při vývoji jakéhokoli designu, včetně krajinářského, je zákon trojúhelníku nebo zlatého poměru.

Jak je použito v našem případě, lze jej vykládat takto: aby vykládky vypadaly krásně, je nemožné, aby obsahovaly stejné prvky.Například rozdělení záhonů na zóny.Často existují tři různá místa, ale neměli byste jim dělat stejnou milost: jeden je největší a dva menší, ale také různé velikosti.Také jedna barva by měla být hlavní, druhá dvě - další.A jeden z dalších je obvykle v malém množství.To platí také pro výběr rostlin, jejich barvu a tvar, velikost.

Uspořádání vzhledu lokality s přihlédnutím k zákonům krajinného designu

Toto pravidlo platí nejen pro záhony a záhony, ale také obecně pro design: počet a velikost zón vspiknutí, návrh dráhy atd.

Při vytváření terénu vlastními rukama musíte dodržovat zákon kruhu.Definuje harmonické barevné kombinace (viz foto).Pokud ji rozdělíte na polovinu svislou čarou, na pravé straně budou teplé odstíny,vlevo jsou studené.Hlavní skladby jsou vyráběny v jedné skupině barev - studené nebo teplé.

To neznamená, že barvy z různých částí nelze kombinovat.Je to možné, ale barva z opačné skupiny by měla být přítomna jako přízvuk, který přitahuje pozornost.Takové kontrastní kompozice se vytvářejí, pokud je třeba odvrátit pozornost od něčeho plotu, toalety atd.).

Barevné kolečko se používá k definování související barevné palety.

Existuje také zákon o čtverci.Je obtížné jej dodržovat v malé chalupě nebo nádvoří, ale má to vliv na pravidla pro umístění budov a výsadbu rostlin.Jeho podstatou je orientace na stranu světa.Například při výběru místa pro dům nezapomeňte, že pokud jej umístíte na jižní stranu, bude téměř celá oblast ve stínu.V některých regionech je to dobré, v některých je to špatné.Vy rozhodujete sami.

Zohledňuje se postavení ve vztahu k částem světa a při plánování rekreačních oblastí.Například je bazén nejlépe proveden právě na jižní straně: voda by měla být ohřátá.Ale poblíž by měla být stínovaná oblast, baldachýn, pergola, ve které si můžete odpočinout od horkého slunce.

Pokud jde o výsadbu rostlin a určení místa pro zahradu, lze ji vykládat takto: nejvyšší rostliny se nacházejí na severu (pokud nežijete na jihu a nepotřebujete stín).Pak bude zbytek prostoru dobře osvětlen.

Správné pěstování rostlin ve výšce vzhledem k světovým stranám

Zahrádkaření letního domu nebo dvoraSoukromý dům vyžaduje znalost toho, jaký stupeň osvětlení konkrétní typ rostliny dává přednost.Vždy existuje více a méně stinných míst.Na severní straně budov je vždy více stínů.Zde musíte zasadit stromy, keře, květiny tolerantní ke stínu.Již ve vzdálenosti dvou až tří metrů může mít zóna dobré osvětlení, protože stín od domu ji již nemusí dosáhnout.Zde budete potřebovat rostliny, které milují hojnost světla.

Vytvořte plán rozvržení zón a budov s ohledem na tato pravidla.Stále jich je stále mnoho, ale i když tyto tři vezmete v úvahu, váš návrh bude kompetentní, a hlavně krásný a harmonický.

Prvky krajinného designu

Stručně o tom, jak vyzdobit letní dům, dvůr, zahradní pozemek.Existuje mnoho prvků, jejich odrůdy jsou ještě větší.Jedním z oblíbených typů rekreace je grilování nebo grilování.A do této zóny je určitě přiděleno místo.Ihned po určení místa domu se často rozhodnou kam umístit altán, terasu, pergolu.

Kromě toho přítomnost verandy poblíž domu nebyla nikdy důvodem, proč odmítli altán nebo terasu.V tomto případě je veranda uzavřena a altán je otevřený.V jednom tráví čas v zimě, v druhém v létě.Někdy je na jeho místo umístěn baldachýn nebo moderní pergola.Ne ten, který podporují pouze rostliny, i když tam může být takový, ale struktura, po které se rostliny krouží.Koneckonců, taková struktura je jednou z nejlepších ozdob na webu.

Altán a rybník - nejoblíbenější a nejživějšízpůsoby zdobení země nebo příměstské oblasti

Stejně oblíbeným prvkem krajinného designu jsou umělé nádrže.Vyrábějí se také v chatkách, na zahradě, na nádvoří domu.Tvar, velikost, typ organizace - vše se může lišit: od malých rybníků po docela solidní rybníky o objemu několika metrů krychlových a slušné vodní zrcadlo.

Technika, kterou mnoho designérů miluje, je vytvořit proud.V ideálním případě, pokud existuje klíč nebo přírodní tok, dobře, pokud ne, může být uspořádán.Není obtížné, pokud máte rybník, do kterého bude voda dodávána.Z toho může potok běžet na zahradu nebo do zahrady.Je to krásné i praktické: váš zavlažovací systém bude prvkem designu, ne trubkami, které musíte nějak skrýt.Tuto myšlenku lze zvláště snadno realizovat na svazích.I když je malý - jen několik stupňů, můžete využít přirozené úlevy. Přečtěte si o tom, jak vytvořit vodopád na místě.

Mimochodem může být zahrada také ozdobná a není nutné ji skrývat.Je pravda, že skleníky se stále nestanou ozdobou místa, ale mohou být umístěny za stromy.

Potok - přírodní nebo umělý - vypadá velmi krásně

Místa pro záhony, záhony jsou plánovány mezi těmito budovami a zónami, vysokohorské kopce, skalky, skalky atd.Určuje se jejich tvar, velikost, druh oplocení, složení druhů rostlin a vzor výsadby.Je zřejmé, že bez zkušeností to není snadné a dojde k mnoha změnám,ale je důležité někde začít.Změny v výsadbě se zavádějí téměř neustále, takže nebudete vytvářet vlastní zahradnické práce po dobu delší než jeden rok nebo dokonce tři: nakonec budete používat trvalky a rostou pomalu.

Záhony, záhony, hranice, skalky, kopce a zahradní cesty - to je to, co lze použít k ozdobě

Mezi všemi zónami a budovami by mělo být ) zpevněné dráhy. Jejich design, v neposlední řadě tvoří vzhled zahrady, chaty.Obecně platí, že krajinný design je vytvořen v mnoha ohledech z maličkosti.Někde úspěšně existuje malá lavička, někde zahradní socha, houpací křeslo, květináč, skalka, rybník, houpací síť, krásné osvětlení, osvětlení na místě atd.A to vše je obecně design.

Spiknutí se sklonem

Na jedné straně je krajinný návrh pozemku se složitým reliéfem technicky komplikovanější: existuje více inženýrských struktur, je třeba vzít v úvahu reliéf.Na druhou stranu to však bude vypadat přesně nestandardně, protože všechna řešení jsou individuální.

Při poměrně velkém svahu se používá princip navrhování teras.Svah je rozdělen na zóny, na jejichž spodní straně jsou instalovány opěrné zdi.Díky nim je povrch v určité zóně - k další zdi - vyrovnán.Důvodem je skutečnost, že část půdy se přenáší.

Zarovnání svahu s opěrnými zdmi

Terasy samy o sobě jsou neobvyklé, ale mohou být také krásně navrženy.Například zděné zdivoštěrkový kámen a mezi rostlinami plíživými a zakrslenými rostlinami, rostlinami trávníkové trávy.Zdobí zeď a upevní půdu kořeny.

Technické aspekty

Výška opěrných zdí obvykle není větší než jeden metr, nejvýše 1,2 m. Jsou postaveny ze železobetonu, zakončeny kamenem a zhotoveny z násypů.Pod každou takovou zdí je zapotřebí nadace.Obvykle - vyztužená páska. Při výšce stěny do 60 cm postačuje jako podpěra stlačený drcený kamenný polštář s hloubkou 20 cm, u výšky stěny 70 cm nebo více by měl mít základ hloubku alespoň 60 cm a při výšce 1 až 1,2 metru by měl být základ nejméně70 cm.

Na základě požadavků na základy jsou nejnižší náklady na instalaci opěrných zdí ve výšce až 60 cm. Pokud sklon není příliš strmý, zkuste rozdělit sklon na úseky s takovým výškovým rozdílem.A mějte na paměti, že pravoúhlé terasy, i když je to snadnější, jsou z hlediska designu nejhorší možností, kterou je téměř nemožné dosáhnout harmonických.Podívejte se na fotogalerii, kde najdete příklady terasování a dekorace.

Zdivo bez řešení velkých kamenů vypadá skvěle
Příkrý řez - krátké terasy
Pro malou kapku stěnymůže mít nerovné výšky
Pomocí svahu uspořádejte prouda vodopády - klasická technika, která neztrácí svůj význam
Varianta, jak navrhnout svah před domem
Explicitní rozdělení na dvě úrovně je technicky obtížné, ale esteticky zajímavé
Výsadba na malém svahu může stačit, pokud máte samozřejmě na svahu zahradu
[Návrh 148]
Jsou-li dům a pozemek vyzdobeny jednoduchým způsobem, je opěrná zeď zakončena odpovídajícími materiály
Dekorace štěrkovým kamenem
Dekorace opěrné zdi natrženým kamenem

Zahradní návrh malého pozemku

Pokud je dvůr v blízkosti domu nebo chaty malý a správného tvaru - čtvercový nebo obdélníkový - plot, bude nejpravděpodobněji vidět odkudkoli.Ten pocit je jako v krabici.Můžete jej odstranit, pokud zavřete výsadbu plotů.Neměli by však růst s linií opakující tvar plotu, ale s hladkými zakřivenými křivkami nebo skupinami, které jdou na trávník.Keře a růžence se mohou střídat mezi rostlinami, můžete dát úhlový trn nebo vybrat nějakou zónu, která narušuje správnost linií.

Pokrytí plotu vysokými stromy je dobrý nápad, ale je lepší je zasadit do skupin a různých druhů.

Stromy porostou trochu a pozemek budezdát se širší

Další možnost, která vám umožní proměnit plot v prvek výzdoby: umožnit lezeckým rostlinám proměnit jej v zelenou zeď a umístit nízké rostliny se zakulacenými korunami poblíž.Pokud se rostliny budou kroutit podél nosných struktur, jejich vrcholy jsou nejlépe vyrobeny nelineární.Takže to bude vypadat ještě lépe.

Další možností je zajištění. Samozřejmě může být pěstováno po dlouhou dobu, i když je možné pěstovat rychle rostoucí rostliny, zejména použít vrbu pro rychlý účinek po dobu několika let.Ze svých mladých větví můžete splést plot, který se téměř vždy zakorenuje, zakládá kořeny a během několika dní zezelená.

Taková stěna je mnohem ozdobnější než nejkrásnější plot.

Při vytváření malého prostoru jsou přímé cesty přísně zakázány.Dělají objekty opticky blíže, což je pro nás naprosto zbytečné.

Úroveň víceúrovňového plánování se značně rozšiřuje.To je případ, kdy je výhodný sklon: 6 hektarů vypadá jako větší část, pokud existuje výškový rozdíl.Pokud je chalupa nebo dvůr malý a plochý, budete muset udělat zonování uměle.Pomáhají alpské kopce a vyvýšené záhony a záhony.

Zvýšené záhony, skalky a kopce pomohou vizuálně rozšířit prostor

Při zahradnictví existují určitá omezení.Nevysazujte stromy s velkými korunami.Nejen že v průběhu času zakrývají téměř celou vaši oblast, takže to bude vypadat ještě menší.Malé stromykeře a květiny - to je to, z čeho si musíte vybrat.Pokud potřebujete několik vysokých plantáží, vyberte si s pyramidální korunou nebo ve formě svíčky.Jsou pro nás neobvyklé a vypadají velmi dobře.

​​

Do-it-yourself landscape design: fotografie a video nápady

Teoretické znalosti jsou skvělé, ale s nedostatkem zkušeností se musíte na něco spolehnout.Někdy může být podnětem pro návrh nádherného rohu na nádvoří před domem tvar lavice, která se vám líbí, a rostliny k ní již jsou „připevněny“.Některé zajímavé detaily, které vás mohou inspirovat, jsou shromažďovány ve fotogaleriích.

Květiny ve výzdobě

)
)
[

Návrh vchodu do domu

)

Útulná místa

]
)

A konečně nápady ve formátu videa