Péče o místo v blízkosti domu - zahrada, skleník, zahrada, trávník a květinové záhony - vyžaduje hodně času a úsilí, a zalévání je hodně problémů.Pokud je automatizovaný, bude to vyžadovat méně času a úsilí a výsledek bude lepší: méně vody odejde, výnos a vzhled rostlin se zlepší.Je to všechno o pravidelnosti a uniformitě zavlažování.Specializované společnosti vyvíjejí takové systémy, ale automatické zavlažování lze provádět vlastníma rukama.
Druhy automatických zavlažovacích systémů
Automatické zavlažovánírežim, můžete zasadit jakýmkoli způsobem: na otevřeném prostranství, ve skleníku, dokonce i na balkon nebo na parapet.Jen měřítko a metody se budou lišit.Voda může být dodávána několika způsoby:
- Sprinklery.Prostřednictvím speciálních zařízení se na povrch stříká voda, která simuluje déšť.Tento způsob automatického zavlažování se nejčastěji používá pro zavlažování trávníků.Tráva dobře reaguje na povrchovou aplikaci vody.Použití pro další výsadbu může být omezeno z důvodu možného vývoje nemocí.
Jednou z metod automatického zavlažování rostlin je stříkání vody
- Kropení kořenů. V tomto případě je voda dodávána do výsadbové zóny a kapkami, někdy v tenkých proudech, do zóny kořenového systému rostliny.Tento způsob automatického zavlažování se používá pro zahradní a bobuloviny, stromy, keře, květiny.Často se montuje do skleníků, do zahrad, do záhonů.Miniaturní systémy lze vyrobit na balkoně nebo pro domácí květiny.Protože je voda dodávána přesně tam, kde je to potřeba, nazývá se takové zavlažování „spot“.
Voda je ekonomicky spotřebovávána pomocí kapajícího krmiva
- Zásobování podzemní vodou.Zásobování podzemní vodou je organizováno hlavně kapací technologií.Hadice jsou různé - musí být trvanlivější, musí mít vlastnosti kapátka: do složení materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, se zavádějí herbicidy, které zabraňují ucpávání kořenů rostlin ve výstupních otvorech.Ve všech ostatních ohledech je struktura podobná.
Zásobování podzemní vodou se provádí pomocí odkapávací technologie, ale objem zemních prací je velký
I přes různé způsoby zásobování vodou je samotný automatizovaný zavlažovací systém konstruován stejným způsobem.stejnými zásadami.Liší se pracovním tlakem: přivádění kapající vody může fungovat i v gravitačních systémech s nízkým tlakem - od 0,2 atm, u postřikovačů by měl být tlak vyšší.V souladu s tím jsou součásti zavlažovacího systému ajeho připojení musí být navržena pro různé pracovní tlaky.Nejsou žádné jiné rozdíly: rozvržení je stejné.
Zásady konstrukce
Základní schéma automatického zavlažování je stručně následující.Existuje zdroj vody, hlavní potrubí je odtaženo do oblastí zavlažování.Dále se pomocí odpališť, křížů, trubek s malým průměrem a zařízení pro přívod vody vytvoří zavlažovací systém.Pro normální provoz odtokových jednotek potřebují filtry umístit na hlavní přívod vody.To je vše.Všechno ostatní je zvláštní.Může to být i čerpadlo nebo řídicí systém, ale bez nich se můžete obejít

Samo zavlažovací systém Do-it-yourself je skutečný úkol
Jak uspořádat dodávku vody do domu odDobře nebo dobře číst zde.
Jak je ovládáno
Zalévání může být ovládáno ovladačem (automatizační jednotkou) nebo osobou otáčením kohoutku.Pokud je nainstalován ovladač, je systém téměř zcela automatizovaný: v nastaveném čase zapíná a vypíná přívod vody.Existují zařízení s velmi vysokým stupněm automatizace - monitorují počasí, vlhkost půdy a podle těchto údajů upravují provoz zařízení.V nejjednodušší verzi automatizace zavlažování v daném čase dodává vodu, po určité době (specifikovaná v nastavení) se vypne.
Pokud neexistuje žádný zavlažovač, musí osoba otevřít přívod vody a zastavit jej.Ale to je vše, co se od vás vyžaduje, zbytek provede zavlažovací systém.
Spotřeba vody a intenzita zavlažování
Protože tok vody přes distribuční body je převážně normalizován, je možné s dostatečně vysokou přesností stanovit, jak dlouho by zavlažování mělo trvat, než se voda vytvoří.ne moc, ani málo.Pokud všechny zalévané rostliny vyžadují stejné množství vody, nevzniknou žádné potíže, ale vždy se tak nestane.To je případ trávníku, někdy se v zahradě nebo na zahradě vyskytují rozsáhlé výsadby identických výsadeb.Situace je však běžnější, když jsou některé rostliny hygrofilnější, jiné méně.Tento problém lze vyřešit několika způsoby:
- Vložte kapátka nebo stříkací láhve s nastavitelným průtokem.S jejich pomocí nastavte pro každý pozemek nebo rostlinu požadované množství vlhkosti pro jedno zavlažování.
- Používejte vícezónové ovladače.Mohou nezávisle ovládat více zavlažovacích zón.To je výhodné v zahradě, na zahradě nebo ve skleníku, kde jsou rozsáhlá výsadba vyžadující různou vlhkost.
Někdy je výhodnější vytvořit dva autonomní zavlažovací systémy
- Vytvořit několik nezávislých systémů.Někdy je to výhodnější než tahat dlouhý potrubí z jedné sekce do druhé nebo kupovat složité ovládací prvky.
Proto je možné provádět automatické zalévání vlastními rukama: máte mnoho příležitostí k dosažení požadovaného výsledku.
Kde získat vodu z
Zdrojem vody pro automatický zavlažovací systém může být systém zásobování vodou, nádrž s čerpanou vodou, studna, studna,řeka, jezero.Ve všech případech jsou filtry nainstalovány na hlavním potrubí.Jen různé zdroje vyžadují různé vybavení.Pokud je voda čerpána z otevřeného zdroje (řeka, jezero), musí nejprve vložit hrubý filtr, pak jemný.Ve všech ostatních (kromě dodávky pitné vody) je instalováno pouze zařízení pro jemné čištění.

Zalévání místa vlastními silami lze provést z jakéhokoli zdroje vody
Pokud mluvíme o automatickém zavlažování zahrady nebo skleníku, je určitě lepší nejprve pumpovat vodu do nádrže,kde se zahřeje, a poté je distribuujte po webu.U letních domů a osobních pozemků existuje celá řada systémů, které fungují téměř gravitací.Potřebují minimální tlak, který se vytvoří zvednutím nádrže do výšky asi 1 - 2 metry.Existují systémy, které mohou fungovat, pokud je kapacita zvýšena 10-40 cm nad zemí (jedná se o AquaDusya, Vodomerka a další kapkové zavlažovací systémy, o nich si můžete přečíst zde ).
V této organizaci - s vodní nádrží - můžete vybrat jakékoli čerpadlo pro automatický zavlažovací systém.Kdyby jen mohl periodicky pumpovat vodu do nádrže.Hladina vody v nádrži je nejčastěji řízena plovákovým mechanismem (jako je například nádrž v záchodové nádrži).V takovém případě nezapomeňte provést nouzové přetečení a přivést jej k nějakému zdroji, jinak se váš web může změnit v bažinu.
Je-li jako zdroj používán zdroj vody - centralizovaný nebo ne a je zvoleno zavlažování kapkami, je nezbytnéreduktor, který snižuje a stabilizuje tlak v systému, protože většina tohoto zařízení může pracovat při tlaku ne větším než 2 atm.
Schémata automatického zavlažování
Existuje mnoho variant a variací schémat.Jsou velmi mobilní a umožňují vám vzít v úvahu všechny funkce pozemků a výsadby.Zvažte případ, kdy je voda dodávána ze zdroje pomocí čerpací stanice okamžitě pro zalévání rostlin.Tato možnost automatického zavlažování je zobrazena na následující fotografii.

Takový zavlažovací systém pro vlastní potřebu v letním domě lze sbírat za den.
Voda může být rostlinám dodávána kapkami nebo pomocí postřikovačů.Existuje hnojivo.Bude to užitečné v systému automatického zavlažování zahrady, skleníku nebo zahrady, ačkoli to nebude zbytečné pro trávník nebo zahradu.Počet zavlažovacích linek se určuje podle potřeby, poté se vypočítá tlak.Kapátka nebo stříkací láhve jsou vybírány podle množství vody potřebné pro rostliny.
Schéma automatického zavlažovacího systému používajícího sprinklery je na níže uvedené fotografii.Tato zařízení mají několik jmen: sprinklery a sprinklery, proto se zalévání nazývá „sprinklery“.

Zavlažovací systém postřikovačů je vhodný pro zavlažování trávníků nebo malých porostů do 10-15 cm
Hlavní rozdíl mezi zavlažovacími systémy trávníků spočívá v tom, že potrubí jsou často kladenapodzemní.Aby postřikovače nezasahovaly do sečení trávníku, musí se také schovat v zemi.Existují také takové modely.
Schéma automatického zavlažování zahrady, skleníků a zahrad je znázorněno na obrázku níže.Voda je nejprve čerpána do nádoby.Odtud může být napájen gravitací, pokud je přívod vody odkapávací (je nakreslen).K zajištění požadovaného tlaku pro sprinklery bude třeba nainstalovat čerpadlo nebo čerpací stanici.

Zavlažovací systém v zemi z kontejneru
Pokud zahrada, zahrada nebo skleník potřebuje vlhkost, lze vše uspořádat podle následujícího obrázku.Z horní strany se liší přítomností čerpací stanice, která dodává vodu do filtrů, po které se potrubí již rozbíhá do loží.

Automatické zavlažování zahrady ze součástí nebo kupujte hotové zavlažovací sady
Postupy vývoje zavlažovacího systému pro vlastní potřebu
Nejprve si vezměte plán pozemku do měřítka.Pokud není připraven, nakreslete na milimetrový papír nebo velký list v kleci.Naneste všechny budovy, postele, velké rostliny.
Vývoj konfigurace
Na plánu nakreslete zavlažovací zóny, zdroj vody, její umístění.Po cestě nakreslíte hlavní potrubí.Pokud se chystáte postřikovat sprinklery, nakreslete zóny jejich působení.Měly by se překrývat a neměly by existovat žádné neobývané oblasti.
Jsou-li porosty vysazeny v řadách, je racionálnější použít kapkové zavlažování : spotřeba vody je mnohem nižší, stejně jako náklady na vybavení.Při vývoji schématu s kapkovým zavlažováním počet zavlažovacích linekzávisí na vzdálenosti mezi řadami.Na řádcích, mezi nimiž je nutná vzdálenost větší než 40 cm, vždy jedna řádka pro každý.Pokud jsou řady blíže než 40 cm, zalévání olova v mezerách mezi řádky je o jeden řádek menší.

Vývoj zavlažovacího systému pro kutilství
Po nakreslení všech úseků určete délku požadovaných potrubí, zvažte, kolik a jaké distribuční body vody máteUkázalo se, že je určeno zařízením - počet trubek, hadic, odpališť, kapátků, postřikovačů, zda potřebujete čerpadlo a převodovku, zda bude instalovaná kapacita nebo ne, jaký druh automatizace by měl stát a kde.Nyní, po tom všem, co už bylo promyšleno, až po průměry trubek, tvarovek a adaptérů začíná praktická fáze.Zavlažovací systém nakreslený na papíře se začleňuje do vašeho webu.
Začneme stavět
Dále již probíhají stavební práce.A první věc, kterou potřebujete, je rozhodnout se, jak položíte potrubí.Existují dva způsoby: položit potrubí nahoru nebo zakopat do příkopu.Obvykle leží na zemi v zemi: zde sezónní zalévání a na podzim je demontováno.Velmi zřídka jsou zavlažovací systémy v chatkách ponechány na zimu: i když zařízení vydrží v zimě, mohou jej jednoduše zlomit nebo ukrást.
Při vytváření automatického zavlažovacího systému pro stálý domov se snaží vše udělat co nejprůhlednější, protože potrubí je pohřbeno.V tomto případě jsou výkopy vykopány nejméně 30 cm hluboko.aby trubky nebyly při výkopu poškozeny.Nezapomeňte, že potrubí, tvarovky a další zařízení, které zbývá do režimu spánku, musí tolerovat zmrazení.

Jednou z fází automatického zavlažování vlastníma rukama je práce na zemi a pokládání hlavních hadic
Hlavní větve pro oplachování opouštějí větve pro zavlažování.Všechny uzly a spojení jsou přednostně prováděny v šrafách s kryty: konkrétně ve spojích, odpalištích atd.Netěsnosti se vyskytují nejčastěji.Vykopání celého příkopu k nalezení netěsnosti není nejzábavnější věc, a pokud jsou všechny „problémové oblasti“ předem známy a relativně přístupné, údržba se stává snadným úkolem.

Při pokládce podzemních potrubí instalujte připojovací body do zvláštních boxů
Poslední krok - v závislosti na zvolené metodě zavlažování jsou v hadicích instalována zařízení pro rozvod vody, vše je připojenoa je testován.
Příslušenství
Potrubí v sekci je vyrobeno z polymerních trubek.Jsou odolné vůči korozi, nereagují na většinu hnojiv, jsou spolehlivé, snadno se instalují (existují způsoby instalace bez speciálních zařízení).Nejčastěji se používají trubky HDPE (nízkotlaký polyethylen).Ke všem výše popsaným prvkům se přidává také odolnost proti UV záření: mohou být položeny na povrch.Vhodné jsou také LDPE (vysokotlaký polyethylen), PVC (polyvinylchlorid, ale má strach z ultrafialového záření) a PPR (polypropylen, jehonevýhoda - je nutné se spojit svařováním a je nemožné rozebrat).

Nejčastěji jsou automatické zavlažovací systémy do-it-yourself sestavovány z HDPE trubek na kompresních tvarovkách
U automatických zavlažovacích systémů berou dachy, skleníky a kuchyňské linky hlavně potrubí 32průměr v mm.Pokud se chystáte zalévat velké množství lůžek, je lepší vzít velikost o jeden krok větší - až 40 mm.
HDPE trubky se montují pomocí kompresních tvarovek (s těsněním na závitu).Odolávají tlaku ve vodovodním potrubí výškových budov, takže tlak na zavlažování vydrží přesně.Jejich plus: na konci sezóny mohou být rozmotáni, vše rozebráno a znovu použito příští rok.
Je-li vybrána kapková závlaha, mohou být k potrubí připojeny kapací hadice nebo pásky, na běžných hadicích mohou být namontovány kapátka (vytvářejí otvor a tam je vloženo malé zařízení).Během zavlažování jsou instalovány postřikovače.Mají odlišnou strukturu a krycí zóny různých tvarů a velikostí - kulaté, sektory, obdélníkové.
Druhy a typy komponentů pro automatické zavlažování jsou dobře popsány ve videu od jednoho z předních subjektů na zavlažovacích systémech německé společnosti Gardena (Gardena).Jejich vybavení je upscale, ale ceny jsou velmi vysoké.