Zařízení a princip činnosti samonasávacích čerpadel

Čerpadla se používají k přivádění vody do domu nebo k zavlažování zahrady.Existují různé typy a vzory a každý z nich si najde vlastní oblast použití.Pokud potřebujete levné a spolehlivé zařízení pro čerpání vody ze studny, paluby nebo jakéhokoli druhu nádrže, věnujte pozornost samonasávacímu čerpadlu.Jedná se o relativně levná zařízení, která jsou instalována na povrchu, mohou čerpat vodu z poměrně slušné hloubky 8-9 m. V případě potřeby jsou modely doplněny vyhazovači, pak se hloubka sání zvýší na 20-35 m.

Samonasávací čerpadla: zařízení a typy

Сsamonasávací čerpadla čerpají vodu z hloubky 8 až 9 metrů, zatímco oni sami jsou na povrchu.Voda stoupá v důsledku skutečnosti, že ve střední části těla se díky pohybu kol s lopatkami vytvoří nízkotlaká oblast.Ve snaze naplnit ji stoupá voda.Ukazuje se tedy, že čerpadlo absorbuje vodu.

Vzhled samonasávacího čerpadla

Stejně jako jakékoli jiné čerpadlo i samonasávací čerpadlo sestává z motoru a pracovní komory, ve kteréexistuje vypouštěcí mechanismus.Hřídele čerpadla a motoru jsou spojeny spojkou, spolehlivost připojení a těsnost je dána typem těsnění Těsnění jsou dvou typů:

  • ucpávková skříň - levnější a méně spolehlivá;
  • Těsnění na obličej je spolehlivější, ale dražší.

Existují modely samonasávacích čerpadel s magnetickými spojkami.Nevyžadují těsnění, protože nemají klouby.To je zdaleka nejspolehlivější design, ale také nejdražší.

Struktura a princip činnosti

Podle způsobu působení může být samonasávací čerpadlo vířivé a odstředivé.V obou případech je oběžné kolo klíčovým článkem, má pouze jinou strukturu a je instalováno v krytu různého handicapu.Z toho se mění princip práce.

Odstředivá

Odstředivá samonasávací čerpadla mají zajímavou strukturu pracovní komory - ve formě kochle.Uprostřed pouzdra jsou upevněna oběžná kola.Kolo může být jedno, pak se čerpadlo nazývá jednostupňové, možná několik - vícestupňové provedení.Jednostupňový provoz vždy pracuje se stejným výkonem, vícestupňový provoz může v závislosti na podmínkách změnit výkon, resp. Je ekonomičtější (nižší spotřeba energie).

Samonasávací odstředivé čerpadlo

Hlavním pracovním prvkem v tomto provedení je kolo s lopatkami.Čepele jsou ohnuty v opačném směru vzhledem k pohybu kola.Když se pohybují, zdá se, že tlačí vodu a tlačí ji ke stěnám těla.Tento jev se nazývá odstředivá síla a oblast mezi lopatkami a stěnou se nazývá „difuzor“.Oběžné kolo se tedy pohybuje, vytváří na periferii oblast vysokého tlaku a tlačí vodu směrem k výstupní trubce.

Vzorec průtoku vody v odstředivém čerpadle

Současně se ve středu oběžného kola vytvoří nízkotlaká zóna.Voda je nasávána z přívodního potrubí (sací potrubí).Na obrázku výše je vstupní voda označena žlutými šipkami.Potom je tlačeno oběžným kolem ke stěnám a v důsledku odstředivé síly stoupá vzhůru.Tento proces je konstantní a nekonečný, opakuje se, dokud se hřídel neotáčí.

Jejich nevýhoda souvisí s principem činnosti odstředivých čerpadel: oběžné kolo nemůže ze vzduchu vytvořit odstředivou sílu, proto je před uvedením do provozu plášť naplněn vodou.Protože čerpadla často pracují v přerušovaném režimu, takže voda při vypínání nevyteče z krytu, je na sacím potrubí umístěn zpětný ventil.To jsou vlastnosti provozu odstředivých samonasávacích čerpadel.Pokud je zpětný ventil (musí být povinný) na přívodupotrubí je na dně a celý potrubí musí být naplněno, což bude vyžadovat více než jeden litr.

Jméno Výkon Hlava Maximální hloubka sání Produktivita Materiál pouzdra Připojovací rozměry Cena
Ráže NBTs-380 380 W 25 m 9 m 28 l /min litina 1 palec 32$
Metabo P 3300 G 900 W 45 m 8 m 55 l /min litina (nerezová hnací hřídel) 1 palec 87 $
ZUBR ZNS-600 600 W 35 m 8 m 50 l /min plast 1 palec 71 $
Elitech NS 400V 400W 35 m 8 m 40 l /min litina 25 mm 42 $
PATRIOT QB70 750 W 65 m 8 m 60 l /min plast 1palec 58 $
Dzhileks Jumbo 70/50 H 3700 1100 W 50 m 9 m (vestavěný vyhazovač) 70 l /min litina 1 palec 122 $
) BELAMOS XI 13 1200 W 50 m 8 m 65 l /min nerezová ocel 1 palec 125 $
BELAMOS XA 06 600 W 33 m 8m 47 l /min litina 1 palec $ 75

Vortex

Vortex Samovisasací čerpadlo se liší strukturou skříně a pracíkola.Oběžné kolo je disk s krátkými radiálními příčky umístěnými na okrajích.Říká se tomu oběžné kolo.

Konstrukce vířivého čerpadla

Skříň je vyrobena tak, aby poměrně pevně zakrývala „plochou“ část oběžného kola a v oblasti přepážek je výrazná boční mezera.Když se oběžné kolo otáčí, voda je odváděna pomocí propojek.V důsledku působení odstředivé síly je stlačen ke stěnám, ale po určité vzdálenosti opět spadne do zóny působení příček a dostává další část energie.Tak se v mezerách točí také do vírů.Ukázalo se to dvojité víření, které dalo zařízení název.

Díky vlastnostem své činnosti mohou vířivá čerpadla vytvořit tlak 3–7krát větší než odstředivá čerpadla (se stejnými rozměry kol a otáčkami).Jsou ideální, když je vyžadován nízký průtok a vysoký tlak.Další plus - mohou čerpat směs vody a vzduchu, někdy dokonce vytvořit vakuum, pokud jsou naplněny pouze vzduchem.To usnadňuje jeho uvedení do provozu - není třeba plnit komoru vodou nebo jen malým množstvím.Nevýhodou vířivých čerpadel je nízká účinnost.Nemůže být vyšší než 45-50%.

​​
Jméno Výkon Hlava (výška zdvihu) Produktivita Hloubka sání Materiál tělesa Cena
LEO XKSm 60-1 370 W 40 m 40 l /min 9 m litina 24 $
LEO XKSm 80-1 750 W 70 m 60 l /min 9 m litina 89 $
AKO QB 60 370 W 30 m 28 l /min 8 m litina 47 $
AKO QB 70 550 W 45 m 40 l /min 8 m litina 68 $
Pedrollo PKm 60 370 W 40 m 40 l /min 8 m litina 77 $
PedrolloRK 65 500 W 55 m 50 l /min 8 m litina 124$

Ejektor

Největší hloubka, se kterou mohou povrchové víry a odstředivá čerpadla zvedat vodu, je 8–9 metrů, často je to hlubší.Chcete-li jej odtud dostat, je na čerpadlech nainstalován vyhazovač.Jedná se o trubku zvláštního tvaru, která při průchodu vody vytvoří vakuum na vstupu.Taková zařízení tedy také patří do kategorie samonasávací.Samonasávací ejektorové čerpadlo může zvedat vodu z hloubky 20-35 m, což je pro většinu zdrojů více než dost.

Schéma připojení externího vyhazovače pro studny různých průměrů - dva palce vpravo a čtyři palce vlevo

Nevýhodou je, že k zajištění provozu je nutná část porozuměné vody.návrat zpět, proto je produktivita výrazně snížena - takové čerpadlo může zajistit velmi malou spotřebu vody, ale na zajištění provozuschopnosti není vynaloženo méně energie.Při instalaci injektoru do studny nebo studny dostatečné šířky se do zdroje spustí dvě potrubí - jedna zásobuje větším průměrem, druhá, vracející se, menší.K jejich výstupům je připojen vyhazovač a na konci je nainstalován filtr a zpětný ventil.V tomto případě je také zřejmá nevýhoda - dvojnásobný průtok trubek, což znamená dražší instalaci.

V šachtách o malém průměru se používá jedno potrubí - přívodní potrubí a místo protilehlého pouzdra se používá pouzdro.Tím se také vytvoří zóna vzácnosti.

Vortex a odstředivý - srovnání a rozsah

Nejprve společné rysy:

  • maximální hloubka absorpce - 8-9 metrů;
  • způsob instalace je povrch;
  • Na sací trubce musí být instalována trubka nebo zesílená hadice (neinstalujte normální, bude ji vyrovnat podtlakem).

Nyní o rozdílech mezi vírovými a odstředivými modely.Čerpadla Vortex jsou kompaktnější, levnější, ale během provozu vydávají více hluku.Odstředivé - tišší, na výstupu vytváří malý tlak.Víří se ve stejné velikostioběžné kolo a jeho rychlost otáčení mohou vytvořit tlak 3 až 7krát více.Nelze však říci, že to je jejich výhoda - zdaleka nemusí vždy vyžadovat velký tlak na výstupu.Například není třeba při zalévání zahrady.Voda dodávaná s vysokým tlakem jednoduše umývá půdu a odhalí kořeny.Proto je jako čerpadlo pro zavlažování vhodné použít samonasávací odstředivé čerpadlo.

Při organizaci systému dodávky vody pro domácnost může být vyžadován vysoký výstupní tlak.To je místo, kde jsou požadovány charakteristiky vířivých čerpadel.Mají pouze jednu nevýhodu: nemohou zajistit vysokou spotřebu.Častěji pro tento účel používají stejný odstředivý, ale spárovaný s akumulátorem.Je pravda, že se pak ukáže čerpací stanice.

Povrchová odstředivá čerpadla musí být před spuštěním naplněna vodou

Hlavní nevýhodou povrchových odstředivých samonasávacích čerpadel je nutnost jejich naplnění vodou před spuštěním.Není to nejpříjemnější věc, která způsobuje potíže při používání takové pumpy k zavlažování.