Zkontrolujte ventil na vodu

Aby moderní domácí spotřebiče fungovaly, byl v kohoutku a sprše normální tlak, je nutné v systému vodovodu vytvořit určitý tlak.Jednou ze složek, která je za to odpovědná, je zpětný ventil pro vodu.Co je to zařízení, jak to funguje, kam ho umístit.Přečtěte si o tom a mnohem více.

Co je zpětný ventil pro vodu, jeho účel a rozsah

Zpětný ventil je druh uzavíracího ventilu.Podstatou jeho práce je blokovat tok opačným směrem.Jeho druhým úkolem je zabránit poklesu tlaku.

Ve vztahu k systému zásobování vodou blokuje zpětný pohyb vody.V soukromých vodovodních systémech (ze studní nebo vrtů) je zpětný ventil nastaven tak, že po vypnutí čerpadla drží vodu v sacím potrubí.Pokud je systém vyroben na základě čerpací stanice, pak s největší pravděpodobností obsahuje opakventil.To však musí být vidět v pasu.Je v tomto případě druhý nezbytný nebo ne?Závisí to na délce přívodního potrubí, průřezu potrubí, výkonu čerpadla a několika dalších faktorech.Ale častěji to říkají.

Ilustrace principu činnosti uzavíracího ventilu

V bytech nebo u centrálního vodovodu v domě je umístěn před měřidlem.Ale zde je jeho úkol jiný - zabránit možnosti „odvíjení“ důkazů.Přítomnost nebo nepřítomnost zpětného ventilu v tomto případě neovlivňuje funkčnost.Jeho instalace je však předpokladem provozní organizace.Těsnění je umístěno tak, aby nevylučovalo neoprávněnou analýzu vody.

Kde jinde může být vyžadován zpětný ventil vody?V topném systému.Ne centralizované, ale soukromé.Může obsahovat obvod, ve kterém může za určitých podmínek dojít k zpětnému toku.Na těchto obvodech je také nainstalován zpětný ventil.V postroji kotle, v přítomnosti hygienické sprchy.Tato zařízení mohou také obrátit tok.Proto jsou zapotřebí uzavírací ventily.

Druhy zpětných ventilů, jejich uspořádání a princip činnosti

Zařízení zpětných ventilů je jednoduché.Je zde sedlo s určitým zúžením a blokovacím prvkem.Při „správném“ toku je blokovací prvek vytlačen z úzkého hrdla.Jakmile se směr změní, tlačí na sedlo a zablokuje průchod.Mimochodem by měla být šipka, která označuje „správný“ směr pohybu vody.

Jak funguje zpětný chod a jak to fungujevodní ventil

Zpětné ventily se v zásadě liší podle typu uzavíracího prvku.Může to být:

 • typ koule (míč);
 • poppet;
 • disk;
 • okvětní lístek nebo mlž.
 • ​​

V kulovém ventilu je koule „ve volném plováku“.Nic není fixováno, je přenášeno vodou.Jedná se o zcela spolehlivý systém.Sedlo však vždy neuzavírá dostatečně pevně, takže se používá jen zřídka.

Typy zpětných ventilů pro vodu

Typ Poppet může být zvedací nebo rotační.Otočný, stejně jako míč, otevřený a uzavřený pod vlivem proudu vody.Zvedání má odpruženou stopku.V "normální poloze" je průchod uzavřen, když se objeví tlak vody, stlačí pružinu a zatlačí blokovací prvek nahoru.

Nejběžnější v systémech domácí vody je zpětný ventil disku.Liší se tím, že vyztužení tohoto typu může mít malé rozměry.A design je jednoduchý a spolehlivý.Blokovací disk je umístěn přes proud, je tlačen proti sedlu pružinou.Voda stlačuje pramen a uvolňuje jeho cestu.

Zpětný ventil je zařízení, které zabraňuje zpětnému pohybu dopravovaného média.

K dispozici je také škrticí ventil pro vodu.Její blokovací prvek se skládá ze dvou polovin disku (okvětních lístků), které jsou upevněny na ose.Proto, jiné jméno pro tento model je okvětní lístek.Jsou drženy zavřené prameny.Voda, která vstupuje do přívodu vody, je tlačí zpět,skládání a přitlačování k sobě.Tento typ má nejméně hydraulický odpor.V některých případech (s dlouhou sací linkou) to může být důležité.

Materiály, značení, rozměry

Zpětný ventil pro vodu je vyroben z nerezové oceli, mosazi, velké velikosti jsou vyrobeny z litiny.U domácích sítí obvykle berou mosaz - ne příliš drahé a trvanlivé.Nerezová ocel je určitě lepší, ale obvykle to není ten případ, který selže, ale blokovací prvek.To je jeho volba a mělo by se s ním zacházet opatrně.

U plastových instalačních systémů jsou zpětné ventily vyrobeny ze stejného materiálu.Jsou to polypropylen, plast (pro HDPE a LDPE).Ten může být svařován /lepen nebo závitován.Adaptéry můžete samozřejmě připájet k mosazi, nasadit mosazný ventil a poté znovu adaptér z mosazi na PPR nebo plast.Ale takový uzel je dražší.A čím více bodů připojení, tím nižší je spolehlivost systému.

U plastových a polypropylenových systémů existují zpětné ventily vyrobené ze stejného materiálu

Materiál uzavíracího prvku je mosaz, nerezová ocel nebo plast.Tady, mimochodem, je těžké říci, co je lepší.Ocel a mosaz jsou odolnější, ale pokud zrnko písku spadne mezi okraj disku a těleso, ventil je zaseknutý a není vždy možné jej vrátit do provozního stavu.Plast se opotřebovává rychleji, ale neklínuje se.V tomto ohledu je spolehlivější.Ne nadarmo, že někteří výrobci čerpacích stanic umístili zpětné ventily s plastovými disky.A zpravidla všechno funguje5-8 let bez poruch.Potom zpětný ventil začne „otrávit“ a vyměnit jej.

Co je uvedeno v označení

Pár slov o označení zpětného ventilu.Označuje:

 • Typ
 • Jmenovitý otvor
 • Jmenovitý tlak
 • GOST, podle kterého se vyrábí.Pro Rusko je to GOST 27477-87, ale na trhu nejsou jen domácí výrobky.

  Zpětný ventil na vodu: značení podle GOST

Podmíněný průchod je označen jako DN nebo DN.Při výběru tohoto parametru je třeba se zaměřit na jiné ventily nebo průměr potrubí.Musí se shodovat.Například vložíte zpětný ventil za ponorné čerpadlo a filtr do něj.Všechny tři komponenty musí mít stejný podmíněný průchod.Například DN 32 nebo DN 32 by měly být napsány na všech.

Pár slov o podmíněném tlaku.To je tlak v systému, ve kterém uzavírací ventily zůstávají funkční.Musí se brát přesně ne méně než váš pracovní tlak.V případě bytů - ne méně než ověření.Podle normy překračuje pracovní o 50% a ve skutečných podmínkách může být mnohem vyšší.Tlak na váš domov můžete zjistit od správcovské společnosti nebo instalatérů.

Co jiného je třeba hledat

U každého produktu by měl jít pas nebo popis.Označuje teplotu média.Ne všechny ventily mohou pracovat s horkou vodou nebo v topném systému.Kromě toho je uvedeno, na jaké pozici mohou pracovat.Některé by měly být pouze horizontální, jiné pouzena vertikální.Existují univerzální, například diskové.Proto jsou populární.

Otevírací tlak charakterizuje „citlivost“ výztuže.U soukromých sítí to málokdy záleží.Pokud není na přívodních vedeních blízko kritické délky.

Dbejte také na připojovací závit - může být vnitřní nebo vnější.Vyberte si na základě snadné instalace.Nezapomeňte na šipku, která ukazuje směr pohybu vody.

Rozměry zpětných ventilů pro vodu

Velikost zpětného ventilu pro vodu se počítá podmíněným průchodem a jsou uvolňovány pod všemi - i nejmenšími nebo největšími průměry potrubí.Nejmenší DN 10 (jmenovitý otvor 10 mm), největší - DN 400. Jsou stejné velikosti jako všechny ostatní uzavírací ventily: jeřáby, ventily, pohony atd.Podmíněný tlak lze také připsat „velikosti“.Nejnižší je 0,25 MPa, nejvyšší je 250 MPa.

Každá společnost vyrábí zpětné ventily pro vodu několika velikostí

To neznamená, že žádný z ventilů bude v jakékoli verzi.Nejběžnější velikosti jsou až do DN 40. Hlavní pokračují a obvykle je nakupují podniky.Nenajdete je v maloobchodní síti.

A také si všimněte, že u různých společností se stejným podmíněným průchodem se vnější rozměry zařízení mohou lišit.Délka je pochopitelná.Zde komora, ve které je umístěna blokovací deska, může být větší nebo menší.Průměry komor se také liší.A tady je rozdíl v této oblastispojovací závit může být způsoben pouze tloušťkou stěny.Pro soukromé domy to není tak děsivé.Zde je maximální pracovní tlak 4-6 bar.A pro výškové budovy to může být kritické.

Jak zkontrolovat

Nejjednodušší způsob, jak zkontrolovat zpětný ventil, je vyfukovat ho ve směru, který jej zablokuje.Vzduch nesmí procházet.Obecně.V žádném případě.Zkuste také kliknout na talíř.Akcie by měly jít hladce.Bez kliknutí, tření, zkreslení.

Jak zkontrolovat zpětný ventil: vyfouknout do něj a zkontrolovat hladkost

Zkontrolujte také sedlo a kotouč.Zejména v místě, kde sousedí.Všechno by mělo být hladké.Těsnost tohoto typu armatur závisí na tom, jak přesně je všechno namontováno.U dražších modelů je na desce nainstalován gumový /polymerový /plastový O-kroužek.Netřeba dodávat, že by měl ležet naplocho, bez vln, neměly by tam být žádné škrábance nebo otřepy.

Kam instalovat zpětný ventil

Nejprve je na diagramech uvedeno několik slov o tom, jak je zpětný ventil pro vodu zobrazen.K dispozici je speciální ikona.Jedná se o dva trojúhelníky rozložené vrcholky směrem k sobě.Jeden z jejich trojúhelníků je natřen, jeden není.Směr pohybu média je označen šipkou.V opačném směru je tok uzavřen.

Grafické označení zpětného ventilu ve schématech

Obecně neexistuje jasný údaj o tom, kam přesně vložit zpětný ventil.Je důležité, aby vykonával své funkce a místo instalace je věcísekundární.Je nutné, aby systém přívodu vody nebo topení správně fungoval.A jeho konkrétní místo je určeno parametry systému a snadností údržby.Výjimkou je voda v bytě.Zde vám jasně řeknou, že jsme dali zpětný ventil před pult a nic jiného.

Kde umístit zpětný ventil na vodu při vstupu do bytu - za čítačem

Například v potrubí kotle na přívodním potrubí musí existovat zpětný (uzavírací) ventil.Zabraňuje vnikání horké vody do systému, k čemuž může dojít při ohřátí vody a tím se vytváří zvýšený tlak, který může „přenášet“ přívod vody.V tomto případě je lepší dát návrat blíže ke zdroji horké vody, aby nebyly vystaveny další páskovací prvky a potrubí studené vody tepelnému zatížení, které dnes nejsou vždy vyrobeny z kovu.

V studně nebo v studně s ponorným čerpadlem

Pokud hledáte informace o tom, kam umístit zpětný ventil na ponorné čerpadlo, mohou být tyto informace protichůdné.Některým se doporučuje instalovat okamžitě na výstupu z čerpadla, jiní - u vchodu do domu nebo do jámy, pokud je to studna.Kupodivu jsou všechny tři možnosti funkční.Jen pro různé příležitosti.

Místo instalace zpětného ventilu v systému dodávky vody se volí v závislosti na parametrech systému a zařízení

Je možné instalovat zpětný ventil do domu nebo do jímky nad studnou, pokud je vertikálníčást potrubí nepřesahuje 7 metrů.Horizontální délka(pokud není nakloněn) nehraje roli.Při takové délce potrubí nebude voda odtékat zpět do studny nebo studny.

Umístění zpětného ventilu ve vodovodním systému s ponorným čerpadlem

Pokud je vodní zrcátko pod sedmi metry (čerpadlo čerpá vodu z hloubky více než 7 metrů), zpětné potrubínasaďte ventil za čerpadlo.Můžete okamžitě (jako na fotografii výše), ale můžete vložit filtr, pak zpětný ventil.Je přípustné instalovat ventil několik metrů nad hladinu vody.To nehraje velkou roli.Ale tento způsob instalace - do hloubky - není vhodný pro údržbu.Dříve nebo později bude třeba ventil vyčistit nebo vyměnit.Pokud je v studně nebo ve studně, musí být vše vyvedeno na povrch.Samotná výměna trvá několik minut.Odšroubování závitu, odstranění starého, kontrola /vyčištění nebo instalace nového závitu trvá přibližně pět minut.Ale všechny přípravné práce jsou tvrdé, mokré a nepříjemné.Pokud je to možné, převedeme zpětný ventil do domu nebo do jámy.

S čerpací stanicí

Jak již bylo uvedeno, některé modely čerpacích stanic mají zpětný ventil.Musím na sací trubku vložit sekundu?Pokud voda stoupá méně než 7 metrů, můžete se bez ní obejít nebo ji umístit u vchodu do domu.

Pro čerpací stanici je zpětný ventil s filtrem lepší

Pokud je vertikální zdvih větší, musí být nainstalován na vstupu.Proč?A protože když je čerpadlo vypnuté, voda odtéká zpět.A když je zapnutý, vzduch bude pumpovat ateprve pak voda.A hned řekneme, že ne všechny stanice normálně tolerují tento režim.Proto pokud uslyšíte, že se voda po vypnutí čerpadla vrací do studny nebo studny, je lepší systém předělat.

Zpětný ventil s filtrem pro instalaci s čerpací stanicí

Jak vidíte, v tomto schématu je zpětný ventil nainstalován na konci potrubí.Protože je citlivá na kontaminaci, je lepší vodu předem vyčistit.Můžete navíjet standardní filtry, nebo si můžete dát vestavěnou síť.Která možnost je lepší?Pravděpodobně konec konců první.Nejprve můžete shromáždit tolik filtrů, kolik potřebujete, abyste mohli dodávat relativně vyčištěnou vodu.Za druhé, výměna jednoho filtru nebo jednoho ventilu je levnější než filtr s ventilem.Rozbití během instalace více, ale ne kritické.

Proč ventil nefunguje

Znamení, že zpětný ventil je přerušen - systém nemůže udržovat nahromaděný tlak.Zlomený ventil je pouze jedním z důvodů.Druhým je únik v přívodním potrubí.Musíte tedy zkontrolovat obě možnosti.

Jak vypadá zpětný ventil v souvislosti s vodou

Pokud se podíváte zblízka na zařízení zpětného ventilu, pochopíte, že není co rozbít.Možné poškození - klín na tyči a úlomky, které zabraňují pevnému přilnutí disku.Také může dojít k opotřebení blokovací desky.Ten je nevyléčitelný, okamžitě se změní.Odpisy jsou také vytlačené drážky ze sedla na těsnícím kroužku.Takže dostupnosttěsnění jsou dvojznačnou výhodou.Pryž se protlačí a ventil začne „otrávit“.

Takto blokování vypadá na malém průměru OK

Pokud je prut mžouraný nebo zaseknutý, může být v některých případech opraven.Zpravidla to není dlouho a znovu se zasekne dostatečně brzy.Pokud je blokovací deska ucpaná, lze ji obvykle vyčistit.Aby k tomu nedocházelo znovu, vložte před zpětný ventil filtr.Pokud již existuje a voda je stále příliš znečištěná, existuje několik možností:

 • vložte druhý - menší filtr;
 • buď zvedněte konec potrubí ze dna;
 • Vyčistěte nebo prohloubte studnu nebo studnu.

Pokud mluvíme o ponorném čerpadle typu „Baby “, tlumící vibrace, které se vyskytnou během jeho provozu, pomohou snížit množství zákalu.Metody se liší - od použití pružin v zavěšení až po pogumované zavěšení.Opravdu to pomáhá.Další možností je vložit hlaveň se širokým krkem do studny na dně a do ní čerpadlo.Bahno a písek se zvednou méně.

Můžete vidět tento obrázek

Následující poznámka.Pokud po dlouhé době provozu bez poruch začaly zpětné ventily „létat“ jeden po druhém, hladina vody se mohla změnit a je třeba přesunout sací bod.Druhá možnost - potrubí ucpaná pískem nebo bahnem a potrubí je nutné elementárně vyčistit.No a zkontrolujte, zda nedochází k úniku.Mimochodem, pokud stanice nezíská tlak, pak záležitost nejspíše není v zpětném ventilu, ale vhruška, její zapínání, bradavka atd.